روش های جلوگیری از شنود تلفن همراه
موبایل و تبلت

چگونه از شنود تلفن همراه جلوگیری کنیم؟

شنود تلفن همراه توسط توسط افراد مختلف و به دلایل مختلی صورت می گیرد. همچنین گوشی شما همیشه به صورت عادی و پیش فرض ممکن است مکالمات شما را ضبط می کند. ما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل نشانه های شنود تلفن همراه را به علاوه روش های پیشگیری برای شما شرح توضیح دهیم. همراه ما باشید.

شنود تلفن همراه چیست؟

شنود تلفن همراه حالتی است که شخصی یا ارگانی بدون اجازه شما به گوشی شما دسترسی پیدا می کند و به مکالمات شما گوش می دهد.روش های رایج برای شنود تلفن همراه در وهله اول، از طریق اپلیکیشن های جاسوسی است و در روش دوم از طریق هک کردن گوشی شما انجام می شود.
شنود تلفن همراه کار غیر قانونی است اما در این زمینه اپلیکشن های زیادی با هدف شنود و جاسوسی به وجود آمده اند که دارای قابلیت هایی مانند ضبط و گوش دادن به مکالمات تلفنی زنده هستند.در این مقاله می خواهیم جلوگیری از شنود مکالمات را به شما آموزش دهیم.

 1. صداهای پس زمینه در هنگام مکالمه

یکی از نشانه های شنود غیرقانونی صدا های پس زمینه هنگام تماس است. اگر اخیرا متوجه ی صداهای پس زمینه هنگام مکالمه شده اید این مورد می تواند از نشانه های شنود تلفن همراه شما باشد.صداهایی مثل کلیک ، خراش ، صدای استاتیک و اکو؛ جزو صداهای پس زمینه ی مشکوک حساب می شوند.

 1. فعالیت های عجیب

اگر گوشی شما فعالیت های عجیبی انجام می دهد نیز یکی دیگر از نشانه ی شنود تلفن یا هک شدن آن می باشد.این کارها می توانند شامل روشن و خاموش شدن خود به خود گوشی یا صفحه ی گوشی به دلایل نامشخص ،بارگذاری خود به خود اپلیکیشن ها ، شنیدن صدای پیام هنگام سایلنت بودن آن و خالی شدن باتری به دلایل نامعلوم باشند.

روش های جلوگیری از شنود تلفن همراه
 1. خالی شدن باتری گوشی

  همانطور که گفته شد پایین بودن درصد باتری گوشی می تواند از نتایج شنود تلفن باشد. البته خالی شدن باتری دلایل مختلفی مانند زیاد بودن نور صفحه ، روشن بودن بلوتوث ، وای فای یا جی پی اس ، باز بودن اپلیکیشن ها در صفحه ی پس زمینه و استفاده از بعضی اپلیکیشن های پر مصرف یا حتی خراب بودن باتری تلفن نیز دارد.
  اما درصورتی که از این موارد اطمینان دارید و می دانید مشکلی از این وارد وجود ندارد، احتمال شنود تلفن همراه شما وجود دارد.
 2. دریافت پیام های عجیب

اگر از شماره های ناشناس پیامک هایی دریافت می کنید که در آنها کد ها و رمز های عجیب و غریبی مشاهده می شود احتمال می رود که این پیام ها از طریق برنامه های جاسوسی و برای شنود و ضبط مکالمات شما طراحی شده باشند.

شنود تلفن همراه توسط گوگل

گوگل نیز می تواند تلفن همراه شما را شنود کند. اگر در گوشی شما موتور جستجوی گوگل فعال باشد، کافیست با گفتن عبارت ok google از گوگل درخواست جست و جو کنید و از مزیت سرچ صوتی بهره مند شوید.
بهتر است بدانید که گوگل تمام آنچه را که می گویید ضبط نمی کند زیرا با این کار حجم عظیمی از اطلاعات بی مصرف را در سرور های خود ذخیره می کند و فقط زمانی که شما بخواهید از دستورات صوتی گوگل استفاده کنید گوگل شروع به ذخیره ی مکالمات شما می کند.
با ضربه زدن روی نماد میکروفون در نوار جستجو یا نگه داشتن انگشت خود بر روی دکمه هوم در طی چند ثانیه Google Assistant فعال خواهد شد و منتظر دستورات شما و برطرف کردن آنها می شود. برای اینکه سرچ صوتی بتواند نیاز شما را برطرف نماید اول باید صدای شما را ذخیره کند و سپس با آنالیز کردن آن خواسته ی شما را بر طرف کند.
همانطور که شما می توانید با رفتن به بخش سابقه، تاریخچه جست و جوهای قبلی خود را مشاهده و بررسی کنید می توانید سرچ های صوتی را نیز از روش زیر پیدا کنید و به آن ها دسترسی پیدا کنید:

 1. از جیمیل خود وارد صفحه My Activity یا همان فعالیت های من شوید در این قسمت شما قادر خواهید بود که تمام فعالیت های خود را مشاهده کنید.
 2. با کلیک روی فیلتر و تاریخ که در زیر نوار جستجو قرار دارد، فیلتر ضبط صدا را انتخاب کنید.
 3. در این مرحله باید بر روی Deselect All زیر Filter by Google product کلیک کنید و بعد از آن گزینه Voice and Audio را انتخاب کنید.
 4. در این مرحله باید روی گزینه ی Apply کلیک کنید. حال در پنجره ی جدیدی که برای شما ظاهر شده شما می توانید تمام ویس های ضبط شده ی خود توسط گوگل را بر اساس زمان مشاهده کنید و به هر کدام از آن ها که می خواهید گوش دهید همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر روی گزینه ی Details کلیک کنید.

مقصد صداهای ضبط شده توسط گوگل

باید بدانید که به غیر از شما و خود گوگل هیچ کس نمی تواند به ویس های ضبط شده دسترسی پیدا کند و یا بخواهد از آنها سواستفاده کند. مگر در صورتی که مشکلی برای شما یا برای گوگل به وجود بیاید؛ مشکلاتی مانند هک شدن که شما را از وضعیت امنتان خارج می کند. حال ممکن است برایتان این سوال به وجود آید که چرا گوگل صداهای شما راضبط می کند و یا اینکه چه احتیاجی به آنها دارد ؟ گوگل از ویس های ضبط شده ی شما برای درک بهتر استفاده می کند. برای مثال :

• یادگیری تن صدای شما

• یادگیری نحوه تلفظ لغات و کلمات توسط شما

• تشخیص گفتن OK Google از زبان شما

به طور کلی هدف گوگل از ضبط صدای شما خدمات رسانی بهتر، راحت تر و ایمن تر است.

می توانید برای جلوگیری از شنود گوگل، گوگل استیستانت را غیر فعال کنید

یکی از راه هایی که می توان از شنود مکالمات توسط گوگل جلوگیری کنیم غیر فعال کردن Google assistant می باشد برای این منظور باید:

 • به بخش Setting اندروید رفته و وارد قسمت Google شوید.
  پیشنهاد ویژه
  افزایش قدافزایش قد توسط تیم جراحی و پزشک حرفه ایمیزو صندلی مدیریتی,میز و صندلی کارمندی,میزهای کنفرانسصندلی های اداری کارمندی با کمترین قیمتشلف,نظم دهنده,استنددیگه نگران جای گلدان هات نباش/استندگل
 • گزینه Search که در زیر گزینه Services قرار گرفته را انتخاب کنید.
 • بر روی Next ضربه بزنید.
 • قسمتی با نام Voice Match خواهید دید، نام دیگر این گزینه OK Google detection است و ممکن است این قسمت را با نام دوم آن مشاهده کنید. بر روی آن ضربه بزنید.
 • گزینه Say “Ok Google” any time را غیر فعال کنید. اگر می‌خواهید که گوگل مپ و Android Auto را هم خاموش کنید، کافیست گزینه While driving را غیرفعال کنید.
نحوه ی جلوگیری از ضبط مکالمه

خاموش کردن بلوتوث گوشی

در زمان هایی که به بلوتوث گوشی خود نیازی ندارید بهتر است آن را خاموش کنید زیرا این یکی از راه های نفوذ به گوشی برای ظبط و شنود تلفن همراه شما است. همچنین با این کار کمک بزرگی به گوشی خود می کنید به طوری که مصرف باتری بسیار کمتر خواهد شد.

از تنظیمات امنیتی گوشی خود کمک بگیرید

برای محافظت از گوشی خود در برابر هر تهدیدی بهتر از تنظیمات خود گوشی استفاده کنید این تنظیمات عبارت اند از رمز های عبور برای گوشی و برنامه های آن، تشخیص چهره و مسدود کردن اپلیکیشن های ناشناخته.

یکی دیگر از راه هایی که می توانید از آن برای جلوگیری از هک شدن گوشی خود توسط اپلیکیشن های مخرب و بد افزار ها را بگیرید این است که در قسمت تنظیمات به خود گوشی اجازه دهید تا برنامه های مخرب را تشخیص دهد و اگر شما قصد نصب کردن اینگونه برنامه ها را داشتید به صورت خودکار از این کار ممانعت کند.

به دلیل اینکه بسیاری از شنود های تلفن همراه از طریق نصب بدافزار روی تلفن همراه قربانی انجام می شود ، می توانید با فعال کردن این گزینه احتمال شنود تلفن همراه خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

چک کردن دوره ای ایمیل ها و پیامک ها

به این صورت که ممکن است سیستم از طریق ارسال یک ایمیل به شما، شما را از ورود های غیر مجاز به حسابتان مطلع کند. اگر هر چند وقت یک بار به ایمیل هایتان سری بزنید متوجه ی اینگونه هشدار ها می شوید و قادر خواهید بود که از خروج اطلاعات بیشتر جلوگیری کنید.

هر چند وقت یک بار رمز حساب های کاربری خود را تغیر دهید

شما با این کار اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت و خیالتان راحت است که اگر کسی از رمز شما اطلاع دارد دیگر نمی تواند وارد حساب شما شود و اگر شخصی هم موفق به این کار شده باشد با عوض شدن رمزتان خود به خود از حسابتان بیرون انداخته می شود.

از وای فای های عمومی دوری کنید

افرادی که قصد شنود تلفن همراه شما را دارند می‌توانند از طریق اتصالات وای فای ناامن یا تقلبی به تلفن همراه شما دسترسی داشته باشند. اگر می خواهید از شنود تلفن همراهتان جلو گیری کنید امن‌ ترین راه برای این کار استفاده از هات اسپات وای فای شخصی است.

گوشی خود را در معرض دسترس دیگران قرار ندهید

برای امنیت گوشی همیشه از رمز یا قفل صفحه استفاده کنید تا اگر زمانی گوشی تان در دسترس دیگران قرار گرفت امکان دستکاری و ایجاد تغییرات در گوشی به منظور شنود تلفن همراه را نداشته باشند.

نصب آنتی ویروس را فراموش نکنید

نرم افزار ضد ویروس می‌تواند باعث جلوگیری از ضبط مکالمات و هک شدن گوشی شما شود. با اسکن کردن روزانه از فعالیت نکردن اپلیکیشن های مشکوک اطمینان حاصل می کنید زیرا آنتی ویروس بلافاصله هر چیز مشکوک را قرنطینه می کند.

نتیجه گیری

همیشه سعی کنید از برنامه ها و اپلیکیشن هایی استفاده کنید که معتبر هستند و افراد زیادی از آنها استفاده می کنند همچنین این برنامه ها را از سایت های معتبر یا از گوگل پلی دانلود کنید تا از سلامت آنها اطمینان داشته باشید.

نحوه تشخیص استراق سمع تلفن همراه
تصویر نویسنده
admin