خلاقانه ‌تر شدن رویای های انسان با گجت های جدید
گجت ها

رویا های انسان با گجت‌ های جدید خلاقانه ‌تر می ‌شود!

گجت پوشیدنی جدید توانایی انسان برای کنترل رویاها را بیشتر کرده و آگاهی و شناخت از تصاویر مبهمی که در خواب دیده می‌شود را بیشتر می‌کند. به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، بخش بسیاری زیادی از عمر انسان به خواب و استراحت کردن اختصاص یافته است. رویاها تصاویری هستند که انسان در زمان خوابیدن آن‌ها را می‌‌بیند و هنوز دانشمندان نتوانسته علت مشاهده این تصاویر را درک کنند.

حالا تعدادی از محققان دانشگاه MIT(اِم‌آی‌تی) موفق شدند گجتی پوشیدنی را اختراع کنند که رویاهای انسان را به‌روزرسانی کرده و خلاقیت را در آن‌‌ها را افزایش می‌دهد.
آدام هورویتز یکی از محققان حاضر در پروژه طراحی گجت پوشیدنی کنترل رویا گفت: رویاها رازهای ناشناخته برای انسان‌ها هستند. رویاها از دو بخش بصری و ذهنی تشکیل شده و انسان با توجه به زندگی روزمره و آنچه در اطراف خود مشاهده می‌کند تصاویر مبهمی را در خواب می‌بینند اگر بتوان افکار را به گونه‌ای هدایت کرد که به سمت رویاهای مورد نظر هر شخص پیش برود انسان‌ها می‌توانند تصاویر جدید و خلاقانه‌تری را در خواب مشاهده کنند.

گروه تحقیقاتی دانشگاه MIT که روی این پروژه کار می‌کنند دورمیو نام داشته و از 2 سال پیش تلاش برای شناخت بیشتر عملکرد مغز در هنگام دیدن رویا را آغاز کرده و اکنون توانسته‌اند به نتایج قابل توجهی دست یابند. یکی از دلایلی که سبب شد متخصصان گروه دورمیو به سمت طراحی گجت پوشیدنی برای کنترل رویا بروند ادعا بسیاری از هنرمندان در مورد الهام گرفتن از تصاویر ذهنی خود در هنگام خواب بود. یعنی این افراد بهترین آثار خود را بر اساس آنچه در رویا مشاهده کرده بودند خلق کردند.

اگر بتوان با این گجت پوشیدنی رویاها را کنترل کرد، به نوعی یکی از بزرگ‌ترین کشف‌های بشر اتفاق افتاده و همانند این است که انسان از بُعد معینی از زمان و مکان به بُعد دیگری سفر کند. زمانی که کاربر این گجت، خوابیده و رویاهای مشخصی را تماشا می‌کند این گجت پوشیدنی امواج مغزی را بررسی کرده و هشدارهایی را به افراد دیگری که بر عملکرد این دستگاه نظارت دارند ارسال می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد زمانی که انسان در خواب است و رویا می‌بیند نورون‌های مغزی فعال‌تر بوده و با سرعت بیشتر جابه‌جا می‌شوند. سازندگان این گجت می‌خواهند توانایی به آن بخشیده که تصاویر و اطلاعات مرتبط با رویا را ضبط کرده و پس از بیدار شدن به کاربر نمایش دهد. البته در این مورد هنوز تحقیقات گسترده باید صورت گرفته و اطلاعات دانشمندان از نحوه کنترل رویاها افرایش یابد.

خلاقانه ‌تر شدن رویای های انسان با گجت های جدید
تصویر نویسنده
admin