رفع پیکسل سوختگی گوشی
موبایل و تبلت

رفع پیکسل سوختگی گوشی با انجام راهکاری ساده

تشخیص علت و رفع پیکسل سوختگی گوشی یکی از مواردی ست که بسیاری از کاربران از ما سوال میکنند. هاله تصویر یا پیکسل سوختگی، اسامی هستند که به تغییر رنگ دائمی نمایشگر گوشی هوشمند شما اطلاق می‌شوند. این تغییر رنگ به علت استفاده نامنظم از پیکسل‌ها اتفاق می‌افتد. استفاده طولانی مدت از تصاویر ثابت می‌تواند سایه یا شبح دائمی آن تصویر را روی نمایشگر شما ایجاد کند.

این اتفاق بیشتر ار آنچه شما فکر می‌کنید، شایع است و صفحه نمایش‌های آمولد بیشترین قربانیان این پدیده هستند. هرچند نمایشگرهای ال سی دی نظیر TN / IPS / VA نیز از این اتفاق همیشه در امان نخواهند بود. در این مقاله راه کارهایی را برای شما ارائه خواهیم داد که بتوانید این مشکل را برطرف کرده و از همه مهم‌تر، از وقوع آن جلوگیری کنید.

با این حال اگر نمایشگر گوشی شما نیز به این مشکل دچار شده و در صدد رفع آن هستید، باید در همین ابتدا اقرار کنیم که رفع موارد شدید هاله تصویر یا پیکسل سوختگی بسیار سخت بوده و تنها راه حل همیشگی آن تعویض نمایشگر می‌باشد.

به هر حال تعویض نمایشگر یک پیشنهاد گران قیمت محسوب می‌شود. علی الخصوص زمانی که گارانتی گوشی هوشمند شما به پایان رسیده باشد. اما در مواردی که هاله تصویر آن چنان شدید نباشد، بهتر است که به جای تعویض نمایشگر به گزینه‌های دیگری نیز فکر کنیم. در اینجاست که مقاله ما آغاز می‌شود. راه حل‌های ارائه شده در زیر را بهتر است در مواردی به کار بگیرید که هاله تصویر یا پیکسل سوختگی نمایشگر گوشی هوشمند شما آن چنان شدید نبوده و قابل رفع باشد.

هاله تصویر یا پیکسل سوختگی چیست؟

در همین ابتدای مقاله این که بدانید هاله تصویر یا پیکسل سوختگی چیست، اهمیت بالایی دارد. هاله تصویر پدیده‌ای است که قسمتی از نمایشگر دچار تغییر رنگ دائمی می‌شود. علت این مسئله بیشتر به استفاده طولانی مدت از یک تصویر ثابت بر می‌گردد.

نکته قابل توجه این که نمایشگرهای اولد نسبت به هم رده‌های ال سی دی خود، بیشتر از حد عادی دچار این پدیده می‌شوند. در واقع باید بگوییم مشکلی که کاربران نمایشگرهای ال سی دی از آن به عنوان هاله تصویر نام می‌برند، معمولا مسئله دیگری است.

خوشبختانه نمایشگرهای آمولد مدرن نسبت به نمونه‌های قدیمی‌تر خود در برابر هاله تصویر مقاوم‌تر هستند. با این حال اگر گوشی هوشمند شما تمایل به نشان دادن تصاویر ثابتی دارد (قابلیت نمایشگر همیشه روشن)، احتمال پیکسل سوختگی یا هاله تصویر در گوشی شما افزایش پیدا خواهد کرد.

اما گوشی‌های هوشمند و گجت‌های پوشیدنی امروزی‌تر مکانیسمی را ارائه می‌کنند که احتمال پیکسل سوختگی را به طور قابل توجهی کاهش می‎‌دهد. این مکانیسم burn-protection نام دارد. مکانیسم مورد نظر به این صورت است که دستگاه، تصاویر یا متن‌های ثابت را بین تعدادی پیکسل انتقال می‌دهد. این امر باعث شده تا گروه ثابتی از پیکسل‌ها، بار روشن ماندن نمایشگر را به تنهایی تحمل نکنند.

رفع مشکل پیکسل سوختگی صفحه نمایش گوشی

هاله تصویر یا پیکسل سوختگی

لازم است بدانید که هاله تصویر یا پیکسل سوختگی یک مسئله سخت افزاری محسوب شده و می‌تواند پنل‌های مبتنی بر تکنولوژی اولد را در طیف گسترده‌ای از محصولات تحت تاثیر قرار دهد. از همین رو می‌توان گفت هر محصولی که از پنل آمولد استفاده می‌کند اعم از گوشی‌های آیفون کمپانی اپل، سری گلکسی کمپانی سامسونگ و حتی تلویزیون‌های آمولد، قربانیان احتمالی این پدیده به شمار می‌روند.

جدای از موارد گفته شده، این مقاله صرفا به راه کارهای رفع پیکسل سوختگی یا هاله تصویر یا جلوگیری از آن در گوشی‌های اندرویدی و آی او اس پرداخته است. با تکنا همراه باشید.

اپلیکیشن‌های رفع پیکسل سوختگی چقدر موثر هستند؟

در حالی که با ناامیدی به دنبال راه حلی برای رفع پیکسل سوختگی گوشی خود از گوگل کمک می‌گیرید، ممکن است با اپلیکیشن‌های زیادی روبرو شوید. برنامه‌هایی که ادعا می‌کنند می‌توانند مشکل شما را برطرف کنند. اما این برنامه‌ها واقعا تا چه حد تاثیر گذار هستند؟

در ابتدا باید بگوییم که ایراد پیکسل سوختگی یا هاله تصویر یک نقص سخت افزاری محسوب می‌شود. به همین دلیل تلاش برای رفع این مشکل آن هم از طریق یک نرم افزار یا اپلیکیشن کاری بیهوده به شمار می‌رود. بنابراین جای تعجبی نیست که بررسی اغلب این برنامه‌ها پر از اطلاعات ضد و نقیض است.

با تمامی این اوصاف، این اپلیکیشن‌ها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟ یا نظر شما در مورد افرادی که این نوع برنامه‌ها را نصب کردند و ادعا می‌کنند که مشکل آنها از طریق همین برنامه برطرف شده، چیست؟

با این حال برخی از این اپلیکیشن‌ها می‌توانند در رفع این مشکل چاره ساز باشند و در بررسی‌های آنها نیز مشاهده خواهید کرد که برخی افراد ادعا می‌کنند مشکل پیکسل سوختگی نمایشگر آنها به کمک همین برنامه‌ها رفع شده است. حال بیایید اصل ماجرا را با یکدیگر مرور کنیم.
طرز کار این دسته از اپلیکیشن‌ها بدین صورت است که رنگ تمام نمایشگر را با ناحیه پیکسل سوخته یا هاله مانند مطابقت می‌دهند یا به عبارتی یکدست می‌کنند. هرچند این کار باعث شده در ابتدا خوشایند به نظر برسد اما باید بپذیرید که ایراد نمایشگر اصلا برطرف نشده است.
با این حال، باید توجه داشته باشید که تا قبل از تعویض نمایشگر گوشی هوشمند خود، استفاده از این اپلیکیشن‌ها صرفا یک راه حل موقتی به شمار می‌رود.

برای نمایشگرهای ال سی دی نظیر IPS، اپلیکیشن اختصاصی با عنوان LCD Burn-in Wiper وجود دارد که می‌تواد ایرادات جزئی پیکسل سوختگی را برطرف کند. هرچند این اپلیکیشن برای نمایشگرهای اولد یا آمولد موجود در اغلب گوشی‌های هوشمند پرچمدار امروزی، مناسب نیست. برای این دسته از نمایشگرها، شما به به اپلیکیشن متفاوتی نیاز دارید.

برای نمایشگرهای اولد یا آمولد موجود در گوشی‌های هوشمند اندرویدی، پیشنهاد ما برنامه اختصاصی Ghost Screen Fix – Burn-In می‌باشد. کاربران گوشی‌های آیفون نیز می‌توانند برای رفع ایرادات پیکسل سوختگی نمایشگر خود اپلیکیشن Doctor OLED X را از اپ استور دریافت کنند.

اغلب این اپلیکیشن‌ها برای رفع ایراد پیکسل سوختگی نمایشگر، رنگ‌های اصلی را به طور متوالی در گوشی هوشمند نمایش می‌دهند. هدف آنها از این کار بازیابی پیکسل‌های سوخته است. اگر کمی دقت کنیم متوجه خواهیم شد که این کار دقیقا مشابه عملکرد محافظ صفحه در کامپیوترها می‌باشد:
عملکرد محافظ صفحه بدین صورت است که یک تصویر پویا در زمان‌هایی که رایانه بلااستفاده مانده، نشان داده می‌شود. این امر باعث شده پیکسل‌ها به طور مداوم روشن نباشند و از پدیده پیکسل سوختگی یا هاله تصویر در امان بمانند.
نتایجی که شما ممکن است از این اپلیکیشن‌ها به دست بیاورید، بسته به شدت پیکسل سوختگی نمایشگر گوشی هوشمندتان متفاوت خواهد بود.

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید در واقع زمانی روی نمایشگر گوشی هوشمند شما ظاهر می‌شود که برنامه مربوطه در حال رفع عیب پیکسل سوختگی یا هاله تصویر باشد.

سایر راه کارهای رفع ایراد پیکسل سوختگی (هاله تصویر)

یکی دیگر از راه کارهای رفع ایراد پیکسل سوختگی که توسط یکی از اعضای وبسایت نیز تست شده، استفاده از اپلیکیشن Negative Image است. این برنامه را می‌توانید به صورت رایگان از فروشگاه گوگل پلی دریافت کنید. حال بیایید مراحل انجام کار را با یکدیگر مرور کنیم:

زمانی که پیکسل سوختگی نمایشگر گوشی شما بیش از پیش مشخص است، یک اسکرین شات از صفحه گوشی خود بگیرید.
یکی از برنامه‌های Negative Image را از فروشگاه گوگل پلی دریافت کنید.
برنامه را باز کرده و به کمک آن از اسکرین شاتی که ذخیره کردید، یک تصویر نگاتیو تهیه کنید.
تصویر نگاتیو اسکرین شات مورد نظر را باز کنید. از آنجا که پیکسل به پیکسل تصویر نگاتیو دقیقا مطابق تصویر اسکرین شات است،
پیکسل‌های سوخته یا مشکل دار موجود در تصویر نیز با پیکسل‌های روی نمایشگر منطبق هستند.
در مرحله آخر میزان روشنایی نمایشگر گوشی هوشمند را به حداکثر برسانید. این کار می‌تواند در رفع مشکل پیکسل سوختگی یا هاله تصویر مفید باشد.

تعمیر پیکسل سوخته صفحه نمایش گوشی

اگر هیچ کدام از راه کارها جواب نداد، چه باید بکنیم؟

همانطور که قبلا نیز عنوان کردیم، مشکل پیکسل سوختگی یا هاله تصویر یک نقص سخت افزاری بوده و تنها راه حل رفع آن تعویض نمایشگر محسوب می‌شود. با این حال بهتر است بدانید که نمایشگرهای مدرن امروزی کمتر به این نقص دچار می‌شوند و حتی گوشی‌های هوشمند پیشرفته نیز دارای مکانیسم‌هایی هستند که روند پیکسل سوختگی را کند کرده و از وقوع آن جلوگیری می‌کنند.
به همین دلایل گفته شده در بالا، احتمال این که گوشی هوشمند شما به درجه‌ای از شدت پیکسل سوختگی برسد که چاره‌ای جز تعویض نمایشگر نمانده باشد، بسیار کم است.
با این حال در موارد نادری که شدت پیکسل سوختگی غیر قابل رفع باشد، بهتر است که در اولین اقدام با کمپانی ارائه کننده گوشی خود تماس بگیرید. اگر گارانتی گوشی شما همچنان معتبر باشد، می‌توانید بدون پرداخت هزینه خاصی از خدمات تعمیر کمپانی برخوردار شوید. توجه داشته باشید که ممکن است تعویض نمایشگر آن هم بدون احتساب گارانتی، برای شما گران تمام شود. در واقع گاهی اوقات خرید یک گوشی جدید از تعویض نمایشگر برخی از گوشی‌ها ارزان‌تر است.

چگونه می‌توان از بروز پیکسل سوختگی یا هاله تصویر جلوگیری کنیم؟

قبل از این که به دنبال راه کاری برای رفع پیکسل سوختگی نمایشگر خود باشید، بهتر است از بروز آن جلوگیری کنید. همیشه پیشگیری راه آسان‌تر و ارزان‌تری محسوب می‌شود. در ادامه به یک سری از نکات ساده خواهیم پرداخت که شما می‌توانید با انجام دادن آنها، جلوی بروز چنین مشکلاتی را بگیرید. نکته قابل توجه این که راه کارهای زیر علاوه بر گوشی‌های اندرویدی، برای گوشی‌های آیفون نیز قابل استفاده هستند.
همیشه سطح روشنایی نمایشگر گوشی خود را کم یا متوسط تنظیم کنید. به هیچ وجه از روشنایی کامل نمایشگر آن هم به مدت طولانی استفاده نکنید.
اگر همچنان از دکمه‌های نوار پیمایش استفاده می‌کنید، بهتر است که از این به بعد کار با ژست‌های حرکتی یا پیمایش مبتنی بر اشاره را نیز یاد بگیرید. با انجام این کار، شما از نمایش دائمی کلید‌های ناوبری توسط نمایشگر جلوگیری کرده‌اید.
اگر علاقه زیادی به تصاویر پس زمینه ندارید، بهتر است به جای آن از یک صفحه مشکی به عنوان پس زمینه استفاده کنید. در نمایشگرهای آمولد، پس زمینه مشکی به معنای خاموش بودن پیکسل‌ها می‌باشد. از این رو دیگر خبری از سوختن پیکسل‌ها نخواهد بود. تا آنجا که امکان دارد از قابلیت دارک مود یا حالت شب گوشی هوشمند خود بهره بگیرید.

تصویر نویسنده
admin